Lato bez problemów, czyli jak sprawić, żeby podróż była przyjemnością?

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Lato bez problemów, czyli jak sprawić, żeby podróż była przyjemnością?

22 czerwca, 2018 Blog 0

Lato bez problemów, czyli jak sprawić, żeby podróż była przyjemnością?

Wysokie temperatury i urlopowy okres sprzyjają dalekim, wakacyjnym wyjazdom. Często planujesz je ze sporym wyprzedzeniem, żeby ze spokojem korzystać z uroków wolnego czasu. Między pakowaniem walizek nie możesz zapomnieć jednak o przygotowaniu siebie i swojego auta do jazdy. Jak się do tego zabrać?

Nie bój się ruszyć poza kraj!

Wyjazd samochodem poza Polskę wzbudza u wielu osób obawy i niepokój. Nie warto się jednak denerwować – wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim – rozsądek. Fora internetowe pełne są niekompetentnych porad i strasznych legend. Na niemieckich drogach policjanci nie stoją, co 100 metrów, czyhając na Ciebie z plikiem mandatów, a obywatele państw wschodnich nie oczekują ciągłych łapówek. Pewne jest jednak to, że przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z obowiązkową dokumentacją i – przede wszystkim – wyposażeniem samochodu w kraju, który odwiedzasz.

Gdzie znajdziesz taką wiedzę? Najlepszym źródłem informacji jest ambasada państwa, do którego się udajesz.

Tam dowiesz się, czy w samochodzie konieczna jest dodatkowa kamizelka odblaskowa (jak w Niemczech), czy dwa trójkąty (obowiązkowe w Hiszpanii). Koniecznych danych udzieli też Polski Związek Motorowy, który wiele porad ma na swoich stronach internetowych. Pomocne okaże się też z pewnością polskie MSZ.

Warto się ubezpieczyć

źródło: Pictures of Money / flickr.com / CC BY 2.0

Pamiętaj o dokumentach, które musisz zabrać. Obowiązkowo musisz posiadać polisę OC, ważny dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy. Warto tu rozważyć wyrobienie europejskiej wersji dokumentu.
W niektórych krajach (szczególnie Unii Europejskiej) nie jest konieczne, ale ułatwi komunikację przy ewentualnej kontroli. Są jednak państwa, które wymagają europejskiej licencji do prowadzenia pojazdu!

Drugim nieobowiązkowym, ale przydatnym dokumentem jest ubezpieczenie dodatkowe – tak nasze, jak i pojazdu. Wszyscy uczestnicy wyprawy powinni zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie choroby bądź wypadku, odwiedzany kraj musi uznać Twoje polskie ubezpieczenie!

Samochód powinien mieć też europejski assistance. Zapewni to spokój i komfort w przypadku ewentualnej awarii. Nie będziesz musiał obawiać się np. ogromnych kosztów holowania z niemieckich autostrad.

Przed udaniem się w zagraniczną podróż powinieneś zapoznać się też z drogowymi zwyczajami, jakie panują u celu wyprawy. Nieraz są to charakterystyczne czynności (jak np. u nas miganie światłami drogowymi), innym razem drogowe, a nie zawsze zgodne z przepisami zwyczaje (np. parkowanie w każdym miejscu, na Ukrainie). Staraj się je uszanować!

Zdrowie, mechanika i trzeźwość umysłu

Powyższe zasady tyczą się nie tylko wyjazdu zagranicznego, ale też podróży po Polsce. Pierwszym i najważniejszym punktem jest przygotowanie samochodu do drogi. Choć to banał, wielu kierowców zapomina o sprawdzeniu płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju, czy płynu do spryskiwaczy. Należy też zobaczyć, w jakim stanie jest samochodowa klimatyzacja.

Jeżeli jedziesz w daleką podróż, a dawno nie zmieniałeś hamulców, czy opon – zrób to teraz. Podróż jest nieraz świetnym motywatorem do naprawienia swojego samochodu. Stacje diagnostyczne przeprowadzają też specjalne przeglądy, które sprawdzą, czy Twoje auto jest gotowe do trasy.

Jako kierowca pamiętaj, że musisz też zadbać o siebie. Nie jedz przed podróżą ciężkich posiłków i wyśpij się. Niewyspani i zmęczeni uczestnicy ruchu drogowego są przyczyną większej ilości wypadków, niż ci pijani! Jeżeli masz w samochodzie drugiego kierowcę, korzystaj z tego przywileju!

Choć, jako prowadzący samochód osobowy nie masz obowiązku zmian za kółkiem, to po kilku godzinach ciągłej jazdy warto się przespać i odpocząć. Rób też postoje, aby organizm mógł się trochę „rozruszać”.

Pamiętaj o pasażerach

Oni też muszą mieć komfort jazdy. Nie można zawalić ich bagażami, które mogą przy okazji być śmiertelnie niebezpieczne podczas ewentualnej kolizji! Pasażer powinien mieć odpowiedni komfort i spokój jazdy. Większe bagaże należy wrzucić do bagażnika, a uczestnikom wyprawy podrzucić ewentualnie lekkie i niezabierające wiele miejsca torby.

Podróż na dwa samochody też powinna być rozsądna. Pasażerowie i bagaże powinny być podzielone po równo (przy podobnej wielkości auta), lub proporcjonalnie do gabarytów samochodu.

Jeżeli w trasę bierzesz dzieci, pamiętaj żeby zapewnić im odpowiednie rozrywki.

A co jeżeli się coś wydarzy?

źródło: Shuets Udono / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Drogowe zdarzenie, również poza Polską, to nie koniec świata. Przy awarii pamiętaj, że masz wspomniany assistance, a odpowiednie służby zabiorą Ciebie, Twoich pasażerów i auto do warsztatu, lub do Polski.

Jeżeli natomiast przydarzyła się stłuczka to obowiązkowo wezwij służby drogowe i policję. Nie kłóć się też z obywatelem innego kraju – przy ewentualnych roszczeniach czy zażaleniach pomoże Ci polskie MSZ.

Spełniając wszystkie powyższe wymogi sprawisz, że wymarzone wakacje będą niezapomniane i szczęśliwe. Szerokiej drogi!

Autorem tekstu jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *