Stłuczka na drodze, parkingu – sprawdź co robić i kto straci zniżki OC

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Stłuczka na drodze, parkingu – sprawdź co robić i kto straci zniżki OC

26 listopada, 2018 Blog 0

Miałeś wypadek drogowy i nie wiesz co robić? Spokojnie. Szybko wezwij pomoc. Gdy przydarzy ci się stłuczka, także nie panikuj, zastanawiając się co robić. Postaraj się spokojnie zjechać autem na parking lub pobocze. W razie potrzeby wezwij policję, a potem lawetę lub holownik.

Stłuczka! Co robić? Nie panikować i spróbować dojść do porozumienia ze sprawcą kolizji.

Podstawowa różnica między wypadkiem drogowym a kolizją dotyczy osób poszkodowanych. O wypadku możemy mówić wówczas, gdy w jego wyniku przynajmniej jedna osoba zginęła na miejscu, zmarła wkrótce w szpitalu lub doznała obrażeń, których leczenie trwało dłużej niż siedem dni. Gdy nikt nie dozna uszczerbku na zdrowiu lub zostanie lekko ranny i zanim minie tydzień, będzie już zdrowy, to jest to po prostu kolizja.

Wypadek drogowy – co robić?

Pech! Wydawało nam się, że jedziemy prawidłowo, zgodnie z przepisami, zupełnie bezpiecznie, a tu w nasz samochód uderza inne auto i spycha je na pobocze. Gdy tylko pojazdy się zatrzymają, powinniśmy w miarę możliwości wysiąść z samochodu wraz z pasażerami.

Gdy doszło do wypadku, nie przestawiajmy samochodu. Sprawdźmy jak czują się kierowca i pasażerowie z drugiego auta, które brało udział w wypadku. W razie potrzeby, pomóżmy im wysiąść z samochodu. Gdy są ranni, natychmiast wezwijmy pogotowie. Pamiętajmy, że mamy obowiązek udzielić im pierwszej pomocy.

Gdy ktoś został poszkodowany, koniecznie musimy też wezwać policję. Funkcjonariusze będą musieli zbadać, co dokładnie się wydarzyło i kto jest sprawcą kraksy. Do czasu, aż zakończą pracę, nie możemy ruszać naszego samochodu. Dopiero, gdy mundurowi wyrażą na to zgodę, powinniśmy zadzwonić po lawetę.

Stłuczka – co robić?

Gdy doszło do kolizji, zachowujemy się trochę inaczej niż po wypadku. Musimy niezwłocznie usunąć nasz pojazd na pobocze, tak aby nie utrudniał on ruchu na drodze. Powinniśmy oznaczyć i zabezpieczyć miejsce kolizji. To nie jest trudne. Co należy zrobić? Wystarczy włączyć w samochodzie światła awaryjne i ustawić  trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdu. Jeżeli nikomu z uczestników kolizji nic nie dolega, możemy spróbować dojść do porozumienia ze sprawcą kolizji. I tu mamy dwie opcje. Albo się dogadamy, albo wzywamy policję. Czekając na przyjazd funkcjonariuszy dobrze jest zrobić zdjęcia zniszczonych samochodów i miejsca zdarzenia. Gdy zobaczymy świadka stłuczki, poprośmy go, aby poczekał chwilę i opowiedział o wszystkim policjantom.

Jeśli przydarzy Ci się kolizja na drodze, zaparkuj samochód na poboczu, włącz światła alarmowe i ustaw trójkąt ostrzegawczy.

Stłuczka – kiedy wezwać policję?

Policję powinniśmy wezwać, gdy:

  • sprawca nie posiada polisy OC,
  • sprawca nie posiada prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego samochodu,
  • samochód sprawcy nie ma aktualnego przeglądu,
  • wyczujemy woń alkoholu od sprawcy kolizji,
  • sprawca uciekł lub mamy obawy, że zaraz to zrobi,
  • sprawca wszczyna awanturę lub zaczyna nam grozić.

Przybyli na miejsce policjanci będą musieli porozmawiać z kierowcami. Ustalą sprawcę zdarzenia, któremu zaproponują mandat. Jeśli nie będzie chciał go przyjąć, sprawa trafi do sądu.

Policjanci muszą przygotować notatkę służbową oraz przekazać poszkodowanemu dane sprawcy wraz z numerem jego polisy OC.

Jak spisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Wzór oświadczenia sprawcy kolizji można znaleźć na licznych stronach internetowych. Trzeba go pobrać, wydrukować i wozić w skrytce samochodowej. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. A przecież lepiej wyciągnąć z auta gotowe oświadczenie sprawcy kolizji niż w panice szukać kartki.

Stłuczka samochodowa kosztuje kierowców zazwyczaj dużo nerwów. Będzie ich mniej, gdy dojdą do porozumienia i winny tej sytuacji, bez oporów wypełni i podpisze oświadczenie sprawcy szkody.

W oświadczeniu powinniśmy wpisać dane sprawcy szkody:

  • imię i nazwisko,
  • dokładny adres,
  • kategoria i numer prawa jazdy,
  • rodzaj dowodu tożsamości, numer i seria,
  • numer telefonu.

Następnie w dokumencie powinno się znaleźć wyrażenie “Oświadczam, że” i opis tego, do czego przyznaje się sprawca. Należy też wpisać datę, godzinę i dokładnie wskazać miejsce zdarzenia.

W oświadczeniu sprawcy szkody trzeba podać informacje na temat samochodów osoby poszkodowanej i sprawcy:

  • marka,
  • numer rejestracyjny,
  • imię, nazwisko, adres właściciela pojazdu,
  • numer polisy OC, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, data ważności polisy,
  • szkody w pojeździe.

Na koniec należy dokładnie opisać przebieg zdarzenia. Można też podać dane świadków (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu) oraz zrobić szkic sytuacyjny miejsca kraksy.

Wypadek, kolizja a zniżki OC

Gdy już załatwimy wszystkie formalności, możemy wezwać lawetę. Karteczkę z zapisanym kontaktem do profesjonalnej firmy, zajmującej się holowaniem pojazdów, też dobrze jest wozić w samochodzie.

Po wypadku lub kolizji, trzeba wezwać profesjonalną pomoc drogową.

Całą sprawę dobrze jest niezwłocznie zgłosić firmie ubezpieczeniowej, w której sprawca zdarzenia wykupił polisę OC. Zazwyczaj wszystkie formalności będziemy mogli załatwić przez telefon, maila lub stronę internetową towarzystwa. Na odszkodowanie za stłuczkę wcale nie musimy długo czekać. Sprawca kolizji z pewnością straci przynajmniej część zniżek na OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *