Wybierz świadomie! Kiedy mogę zasiąść za kółkiem po alkoholu?

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Wybierz świadomie! Kiedy mogę zasiąść za kółkiem po alkoholu?

27 stycznia, 2018 Blog 0

Jazda po alkoholu jest czymś, co nigdy nie powinno mieć miejsca, jednak przy niskim stężeniu alkoholu we krwi nie jest to niedozwolone. Jak świadomie wybrać, czy mogę prowadzić samochód po alkoholu?

Jazda po alkoholu. Czy naprawdę musisz to zrobić?

Ile wart jest ludzkie życie? Takie pytanie powinna zadać sobie każda osoba, która, świadomie lub nieświadomie, wsiada za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu. Osoby te najczęściej nie są świadome tego jak mocno ucierpiał ich refleks i zdolność logicznej oceny sytuacji po alkoholu. Osoby prowadzące samochód pod wpływem alkoholu stanowią niewyobrażalne zagrożenie na drodze. Jazda pod wpływem może być zabójcza dla wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz pieszych. Ile razy można usłyszeć historie o pieszych, którzy zginęli w wyniku wypadku samochodowego spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę? Czy ci ludzie nie mają wyobraźni? Co kieruje osobami, które decydują się postąpić w ten sposób? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, jednak najczęściej ci ludzie są już mocno pijani, przez co tracą kontrolę nad swoimi czynami.

Na szczęście nie wszyscy kierowcy są tacy sami. Wiele osób zastanawia się ile można wypić zanim ponownie usiądą przed kierownicą.

Ile mogę mieć promili we krwi żeby jechać?

W czasie imprez czy spotkań towarzyskich oczywiście najgorzej jest być kierowcą. Nie każdy musi lubić dużo pić, jednak siedzenie na trzeźwo wśród osób pod wpływem nie zawsze jest najlepszym zajęciem, które można było w tej chwili robić. No cóż.. Powiedzmy szczerze – jest najgorsze!

W związku z tym, osoby, na które padł los kierowcy szukają informacji na temat tego, ile alkoholu mogą wypić. Odpowiedź ta jest dość problematyczne, gdyż nie można ściśle określić ilości alkoholu, po której będziemy mogli jeszcze wsiąść za kierownicę. Należy jednak wiedzieć, że dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy w Polsce wynosi 0,2 promila. Czy to dużo?

Można powiedzieć, że polskie przepisy znajdują się w połowie stawki. Spotkać można państwa, w których dopuszczalny limit o 0 promili, jak np. Czechy, Ukraina (?), czy Rosja (poważnie?!). Tak – w Rosji nie można wsiąść za kierownicę mając alkohol we krwi (oczywiście według prawa, jednak dużą część Rosjan wydaje się nie przestrzegać tych przepisów).

Niektóre państwa mają natomiast lżejsze regulacje dotyczące stężenia alkoholu we krwi. Na czele stawki znajduje się Wielka Brytania, gdzie dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,8 promila (jakby fakt, że jeżdżą bardzo słabo to było za mało…). Taki próg jest stosunkowo wysoki i naprawdę wiele osób, o takim stężeniu alkoholu we krwi powinno trzymać się jak najdalej od kierownicy.

OK, wiadomo już jakie jest maksymalne stężenie alkoholu we krwi, jednak ile to jest tak „po normalnemu”? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wpływ na to ma wiele czynników, ale najważniejsze dwa to oczywiście płeć oraz waga. Wiadomym jest, że ciężki duży chłop może wypić więcej niż niska drobna kobieta? No nie do końca… Niestety, pojawiają się kolejne istotne czynniki. Bardzo duże znaczenie ma to, czy alkohol był wypity na czczo czy po posiłku, jaka była aktywność fizyczna w ciągu dnia, czy osoba jest zmęczona czy nie, czy osoba bierze jakieś leki, jak szybko wypity był alkohol… Naprawdę, ilość czynników, które mają wpływ na zawartość alkoholu we krwi jest tak duża, że bez sensu wpisywać tutaj jakąś konkretnie sprecyzowaną informację, gdyż duża część czytających mogłaby wziąć ją za pewnik…

Można jedynie podać zawartość alkoholu w poszczególnych napojach alkoholowych:

  • 330 ml piwa 4,5% – 11,9 g alkoholu etylowego,
  • 500 ml piwa 5% – 20 g alkoholu,
  • 175 ml wina 12% – 16,8 g alkoholu,
  • 50 ml wódki 40% – 16 g alkoholu.

Mniej więcej takimi stężeniami charakteryzują się ogólnodostępne produkty alkoholowe dostępne w każdym kraju.

Jak ocenić czy mogę już jechać samochodem?

OK, zdarzyło nam się wypić jedno duże piwo podczas spotkania ze znajomymi, a jestem samochodem i nie ma mnie kto odwieźć, co teraz? Jedno piwo to na szczęście nie tragedia, chyba że jesteśmy bardzo czuli na alkohol i czujemy się bardzo źle – wtedy krótka piłka – zadzwoń po kogoś kto cię odbierze.

Jeżeli jednak nie jesteś tego typu człowiekiem, najlepiej postaraj się coś jeszcze przekąsić, a jeżeli jest możliwość, poruszaj się. Teoretycznie, podkreślmy – TEORETYCZNIE, alkohol jest usuwany z organizmu w tempie średnio 10 g/h. Można zatem stwierdzić, że po wypiciu jednego dużego piwa, możemy już za 2 – 3 godziny ulatniać się z imprezy. Jest to jednak tylko teoria. Na tempo usuwania alkoholu z organizmu znów wpływ ma wiele czynników. Chociażby inne stymulanty. Palisz? Ja palę i wiem, że nic nie smakuje tak jak fajek do zimnego piwka z kumplami, ale niestety, poprzez dodatkowe zatruwanie organizmu dymem papierosowym może nas dużo szybciej „chycić” przez co dojście do siebie będzie trudniejsze i dłuższe.

Co zatem zrobić?

Jeżeli mamy w planach spotkać się ze znajomymi czy wyjść na imprezę, a musimy prowadzić samochód to najbezpieczniej oczywiście nie pić. Zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych stresów, a wyjdzie nam to na zdrowie. Jeżeli jednak uważamy, że jedno piwo nie zaszkodzi to dobrze jest mieć ze sobą alkomat. Żadne internetowe kalkulatory czy wyliczanki na kartce nie zweryfikują naszej trzeźwości lepiej, niż profesjonalny, przeznaczony do tego sprzęt. Alkomaty przechodzą szereg testów, których celem jest sprawdzenie ich funkcjonalności, co kończy się przyznaniem A-testu. Stosując alkomat możemy sprawdzić zawartość alkoholu we krwi. Nie masz przy sobie alkomatu? Spróbuj na najbliższej komendzie – powinien tam być ogólnodostępny.

No dobra, po jednym piwku wpadło następne… i następne.

Wiemy jak to jest na imprezach ze znajomymi, często damy się namówić. Co można zrobić wtedy, jeżeli wypijemy więcej alkoholu niż jedno piwo? Przede wszystkim NIE WSIADAĆ ZA KIEROWNICĘ! Jest to poważne przestępstwom, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3 czy zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Jeżeli podczas imprezy wypiłeś za dużo, spokojnie, skorzystaj z usług naszej firmy. Przyjedziemy, odwieziemy cię pod dom twoim samochodem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *