Auta elektryczne – bezpieczne dla środowiska i przyjazne dla kieszeni

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Auta elektryczne – bezpieczne dla środowiska i przyjazne dla kieszeni

1 kwietnia, 2018 Blog 0

Ilość samochodów poruszających się polskimi drogami stale rośnie. Choć zwiększa to nasz komfort przemieszczania się, niekorzystnie odbija się na stanie środowiska. Rosnący smog to smutna konsekwencja wzmożonego ruchu pojazdów. Alternatywą jest tzw. eko auto, które dzięki rozbudowaniu infrastruktury, staje się coraz bardziej popularne, a podróżowanie nim bardziej komfortowe. Sprawdźmy, na czym polega auto elektryczne.

Czym jest eko auto?

Obecnie produkowane samochody elektryczne bazują na najbardziej nowoczesnych technologiach, które postawiły auto elektryczne znacznie wyżej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Rozwija się także cała infrastruktura, której zadaniem jest ulokowanie stacji ładowania. Dzięki temu, pojazdy elektryczne mogą jeździć szybciej i dłużej, a podróżowanie po całej Polsce stało się realne. Na zachodzie Europy infrastruktura wygląda o wiele lepiej, dlatego jazda po krajach zachodniej części kontynentu jest jeszcze bardziej komfortowa. Auto elektryczne, podobnie jak standardowy pojazd również bazuje na silniku jako najważniejszemu elemencie. Równie istotną funkcję pełnią akumulatory. To z nich energia elektryczna przekazywana jest przy pomocy kontrolerów do silnika. W dzisiejszych czasach technologia umożliwia stosowanie coraz mniejszych akumulatorów, które jednocześnie cechuje o wiele większa wydajność i możliwość dłuższej jazdy na jednym ładowaniu niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Eko auto zatem nie wykorzystuje paliwa ani procesu jego spalania. Najprościej mówiąc, auto elektryczne działa na prąd, dzięki czemu jest przyjazne dla środowiska, nie generuje szkodliwych spalin, a jednocześnie jest tańsze w utrzymaniu.

Zalety samochodu elektrycznego

Największą zaletą posiadania samochodu elektrycznego są jego niskie koszty utrzymania i stabilność eksploatacji, która pozwala przewidzieć i oszacować koszty, jakie będą wiązały się z użytkowaniem pojazdu z długim wyprzedzeniem. Po pierwsze, energia elektryczna jest o wiele bardziej tania niż paliwo. Auto elektryczne potrafi przejechać 100 kilometrów w przedziale cenowym między dwoma, a dziesięcioma złotymi. Żaden samochód na paliwo, nawet na gaz, nie jest w stanie osiągnąć tak imponujących wartości ekonomicznych. Po drugie, stabilność przewidywania i szacowania kosztów z wyprzedzeniem możliwa jest dzięki pewnej sytuacji rynku energetycznego w Polsce, czego nie da się powiedzieć o rynku paliwowym. Ceny zarówno benzyny, jak i ropy stale się zmieniają i są zależne od światowej koniunktury. Ceny prądu, nie dość, że są o wiele mniejsze, są również przewidywalne. Na ekonomiczność i tańszy koszt utrzymania pojazdu wpływa także fakt, że silniki elektryczne nie posiadają zbyt dużo części ruchomych, a tym samym ich eksploatacja jest znacznie zmniejszona, co również zaniża ryzyko awarii i eliminuje potencjalne koszty naprawy.

Eko auto jest o wiele mniej awaryjne niż tradycyjne pojazdy. Samochody wykorzystujące napęd elektryczny są przyjazne środowisku. Nie wykorzystują procesu spalania jakiegokolwiek paliwa, toteż nie emitują szkodliwych spalin do atmosfery. Jazda takim autem jest zdrowsza, tańsza, ale też i przyjemniejsza. Są to bowiem także samochody, które pracują o wiele bardziej cicho, niż te wykorzystujące napędy spalinowe. Wykorzystanie energii elektrycznej przekłada się również na zwiększenie łatwości prowadzenia takiego pojazdu, dzięki czemu jazda jest bardziej komfortowa i płynna. O ile w silnikach spalinowych proces hamowania przyczynia się do zwiększonego zużycia paliwa, to w autach elektrycznych czynność ta przyczynia się do odzyskania prądu. Następuje wtedy efekt zbliżony do działania prądnicy. Każde hamowanie zatem ładuje akumulatory. Są to też samochody bezpieczniejsze, które generują mniejsze ryzyko wybuchu czy pożaru podczas wypadku.

Wady

Jak to w życiu bywa, niemal każda rzecz, nawet najbardziej zbliżona do ideału posiada swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku samochodów elektrycznych. Nie są one pozbawione cech ujemnych, które po prostu trzeba zaakceptować. Pierwsza wada, która od razu rzuci się w oczy podczas poszukiwania swojego wymarzonego modelu, który najlepiej będzie pasował do naszych gustów, to cena zakupu takiego pojazdu. Są to auta wciąż dosyć drogie. Dodatkowo, analiza rynku wskazuje, że o wiele szybciej w porównaniu do aut z silnikami spalinowymi tracą one na swojej wartości w trakcie ich użytkowania. Zima niekorzystnie wpływa na wydajność pojazdu elektrycznego. Chodzi o możliwości akumulatora. Kiedy temperatura spada znacząco poniżej zera, do ok. -20 stopni Celsjusza, akumulator szybciej się rozładowuje. Jego możliwości są o ok. 50% mniejsze niż w przypadku bardziej sprzyjających warunków atmosferycznych. Należy jednak nadmienić, że tak niskie temperatury źle wpływają także na samochody z silnikami spalinowymi. Przy takich warunkach wzrasta ryzyko nieodpalenia tradycyjnego pojazdu, a sama jazda jest o wiele mniej ekonomiczna i notuje znacznie zawyżone spalanie. Za wadę należy również uznać możliwość pokonania dystansu na jednym ładowaniu. W zależności od modelu jest to przedział między sto, a dwieście kilometrów. W pewnym stopniu może to być utrudnienie. Jednak sieć infrastruktury stacji ładujących została już rozbudowana i wciąż znajduje się w fazie rozwoju i nowych punktów stale przybywa zarówno w miastach, jak i poza nimi. Przekłada się to na fakt, że praktycznie można autem elektrycznym jeździć dziś po całej Polsce, oczywiście z przerwami na podładowanie akumulatora. Ten proces trzeba traktować jako analogiczny do tankowania tradycyjnego pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *