Holowanie samochodu- zrób to dobrze

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Holowanie samochodu- zrób to dobrze

6 grudnia, 2019 Blog 0
auto na lawecie zamocowane pasami

Podczas jazdy samochodem gaśnie silnik a jego ponowne odpalenie staje się niemożliwe. Co w tej sytuacji zrobić? Możesz wezwać lawetę, a fachowcy zajmą się Twoim autem. Możesz także samodzielnie holować auto, ale czy wiesz jak zrobić to dobrze i bezpiecznie?

Każdy kierowca posiadający własny samochód musi liczyć się jego naprawami. Naprawy wiążą się z różnymi kosztami: wymiana filtru DPF czy sprzęgła to wyższe koszty naprawy, a wymiana uszczelki czy bezpiecznika to koszty niższej rangi. Jednak jakie koszty możemy ponieść, gdy nasz samochód nie odpala, a my musimy holować auto do mechanika? Czasami są to drobne rzeczy jednak przy niewłaściwym holowaniu auta możemy przyczynić się do zwiększenia kosztów naprawy.

auto na platformie hydraulicznej

Holowanie auta- zrób to bezpiecznie i wezwij lawetę. 

Przepisy drogowe- jak holować auto. 

Przepisy o ruchu drogowym jasno określają w jaki sposób należy holować zepsuty samochód, a czego kategorycznie nie wolno robić. Znasz je wszystkie? 

  • prędkość holowania w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h, poza terenem zabudowanym prędkość wynosi 60 km/h. 
  • należy połączyć auta linką holowniczą do zamontowanego ucha holowniczego w taki sposób, aby podczas jazdy auta nie mogły ulec rozłączeniu.
  • odległość pomiędzy samochodami przy użyciu sztywnego holu musi wynosić maksymalnie 3 m. długości, a przy użyciu linki holowniczej od 4- 6 m. 
  • auto powinno być holowane wraz z kierowcą posiadającym uprawnienia do prowadzenia tego pojazdu siedzącym za kierownicą

Zakazuje się: 

  • holowania samochodów ze zbitymi światłami, z niesprawnym układem kierowniczym lub hamulcowym 
  • holowania aut na autostradzie

Co jest potrzebne do holowania. 

Każde auto musi być wyposażone w gaśnicę, koło zapasowe oraz apteczkę. Warto także pamiętać, aby zawsze wozić ze sobą linkę holowniczą oraz trójkąt ostrzegawczy. 


Gdy zepsuje się auto należy zatrzymać się na poboczu, włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy za samochodem, który informuje innych kierowców o powstaniu niebezpieczeństwa na drodze. 

Auto holownicze- pod tylnym zderzakiem auta mają zamontowane stałe ucho holownicze. Jeśli takiego nie ma należy wyjąć ucho holownicze z bagażnika (znajduje się przy kole zapasowym razem z lewarkiem i kluczem do odkręcania kół) i zamontować je w zderzaku pod zaślepką. Do ucha holowniczego przywiązujemy linkę holowniczą. 
UWAGA: linki holowniczej nigdy nie przywiązujemy do haka holowniczego. 

Auto holowane– do przedniego zderzaka montujemy ucho holownicze, do którego przywiązujemy linkę holowniczą. Powinna ona być w kolorze biało czerwonym i mieć od 4-6 metrów. Przed rozpoczęciem holowania ustawiamy trójkąt ostrzegawczy za tylną szybą po lewej stronie w celu poinformowania pozostałych kierowców, że auto jest holowane. Obaj kierowcy muszą włączyć światła do jazdy dziennej.
UWAGA: nie wolno włączać świateł awaryjnych ani świateł mijania. 

W celu komunikacji między sobą podczas jazdy kierowcy ustalają między sobą znak, którego będą używać w przypadku jakichkolwiek problemów podczas jazdy. 

Jednak czy jesteś pewien, że Twoje auto można holować i nie doprowadzi to do kolejnych uszkodzeń? 

 

Nie można holować wszystkich aut

Holowanie niektórych aut jest niedozwolone, a niektórym grozi powstawanie większych uszkodzeń.

Nie można holować:

  • aut na autostradzie– grozi otrzymaniem wysokiego mandatu
  • z zawieszeniem pneumatycznym lub hydropneumatycznym- samochód bez włączonego silnika uniemożliwia ustawieniu się samochodu na odpowiednią wysokość podczas jazdy.
  •  samochodów hybrydowych oraz elektrycznych
  • pojazdów z uszkodzonymi światłami, uszkodzonym układem kierowniczym lub hamulcowym

Nie należy holować:

  • z automatyczną skrzynią biegów- można holować auto tylko na krótkim odcinku
  • z napędem na dwie osie- w niektórych autach możliwe jest ręczne wyłączenie jednej osi

Kupując jedno z wyżej wymienionych aut należy liczyć się z tym, że podczas awarii, w której uruchomienie silnika jest niemożliwe, będziemy musieli wezwać lawetę. 

kierowca z telefonem przy rozbitej lampie auta

Zbite światła- nie możesz tak prowadzić auta. Wezwij lawetę.

Kiedy odbywa się holowanie

Gdy wystrzeli nam opona wystarczy zatrzymać się i wymienić koło. Są jednak takie awarie auta, które uniemożliwiają na prowadzenie auta. Wtedy trzeba podjąć się holowania auta. 

Sytuacje, w których holowanie jest potrzebne: 

  • kolizja- uszkodzenia blacharskie
  • przegrzany lub zatarty silnik- brak lub nadmiar oleju
  • awaria czujnika- silnika nie można uruchomić 
  • zatankowane niewłaściwe paliwo
  • szarpiące auto- uszkodzona cewka zapłonowa
  • zła praca alternatora- zerwanie paska wieloklinowego

Jeśli stacyjka samochodu została uszkodzona i nie można włożyć do niej kluczyka holowanie auta jest niemożliwe. Blokada kierownicy zagraża bezpieczeństwu podczas jazdy.

Warto też pamiętać o tym, aby auto holownicze posiadało większy silnik od auta holowanego. Jest to bardzo ważne, gdyż auto ze zbyt małym silnikiem może nie poradzić sobie z holowaniem większego auta. 

Bezpieczeństwo podczas holowania

Podczas holowania samochodu trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników zewnętrznych:

  • natężenie ruchu- trzeba wybrać drogi o jak najmniejszym natężeniu ruchu
  • wolne ruszanie- aby uniknąć szarpnięcia i kolejnych uszkodzeń pojazdu
  • linka holownicza- musi być napięta podczas jazdy
  • prawy pas ruchu- podczas holowania należy używać tylko tego pasa ruchu
  • sygnalizacja skrętu- przez oba samochody poprzez włączenie kierunkowskazu
  • kontrola przejść dla pieszych- często piesi nie widzą linki holowniczej między autami i wchodzą między auta

Stosując się do tych kilku zasad możemy zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy, uniknąć kolejnych uszkodzeń. 

kierowca z telefonem przy aucie ładowanym na lawetę

Zepsuło Ci się auto i nie możesz dalej jechać- zadzwoń po Nas

Auto dostawcze- jak holować

Wielu producentów aut dostawczych posiada dodatkowe instrukcje dotyczące holowania auta. Ma to na celu skierowanie osoby zajmującej się holowaniem auta, które z układów (elektryczny, mechaniczny, pneumatyczny, hydrauliczny) należy rozłączyć, a który podłączyć do holowania auta. 

Firmy holownicze posiadają specjalne holowniki służące holowaniu samochodów dostawczych. Używają oni sztywnego, 3-metrowego holu, aby zapewnić większą stabilność auta podczas holowania. Jeśli zepsute auto posiada przyczepę lub naczepę musi ona zostać odholowana osobną lawetą lub holownikiem. 

Jeśli masz obawy przed odholowaniem samochodu pamiętaj, że bezpieczeństwo własne i innych uczestników drogi jest najważniejsze. Nie należy nikogo narażać na utratę zdrowia lub życia. Zawsze masz inne rozwiązanie- wezwij fachowców, którzy szybko i profesjonalnie uporają się z kłopotem. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z holowaniem auta, a może także uciekniesz przed większymi kosztami naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *