Jak przygotować się do dalekiej podróży samochodem?

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Jak przygotować się do dalekiej podróży samochodem?

27 września, 2018 Blog 0

Długa podróż samochodem może być przyjemna o ile odpowiednio się do niej przygotujemy. Ważne jest, aby szczegółowo zaplanować trasę. O czym należy pamiętać, aby uchronić się przez nieprzyjemnymi niespodziankami?

Jak zaplanować długą wyprawę autem?

Nawet kilkugodzinna podróż autem może być mecząca, jeśli nie zaplanujemy jej wcześniej. Istotnym jest, aby przygotowań nie zostawiać na ostatnią chwilę. Musimy zadbać nie tylko o pojazd i bagaże, ale również o siebie samych. Wiele zależy od tego, jak daleko wyjeżdżamy, a także, ile osób będzie z nami podróżować. Wyprawa z całą rodziną jest zwykle bardziej problematyczna szczególnie, jeśli mamy małe dzieci.
Jeśli podejdziemy do tematu rozsądnie, to z pewnością nawet najdłuższa trasa przebiegnie bezproblemowo. Poniżej umieszczono praktyczne wskazówki.

Zadbaj o regenerację

Podróż po nieprzespanej nocy nie jest dobrym pomysłem. Ważne jest, aby osoba siadająca za kierownicę była wypoczęta i pełna energii. Optymalna ilość snu to 8 godzin. Ponadto przed wyruszeniem w trasę zjedzmy energetyczny posiłek, który doda nam sił i wprawi w dobry nastrój.
Wszystko to tyczy się również pozostałych członków rodziny. Jeśli jedziemy z dziećmi, to zadbajmy o to, aby nie naruszać ich naturalnego rytmu. Dzieci wybudzone ze snu będą marudne i płaczliwe. W przypadku, gdy możemy sobie na to pozwolić, zaplanujemy wyjazd na taką godzinę, aby maluchy były wyspane. Dzięki temu jazda będzie o wiele spokojniejsza.

Ustal godzinę wyjazdu

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią godzinę wyjazdu. W nocy jest zdecydowanie mniejszy ruch, więc wiele osób decyduje się na rozpoczęcie podróży w późnych godzinach wieczornych. Czy jest to dobry pomysł? Wiele zależy od nas. Jeśli jesteśmy od rana na nogach, to ciężko przetrwać bez snu całą dobę. Podróż nocą będzie wiec odpowiednia dla tych, którzy mogą przespać się w godzinach popołudniowych. Nie każdy jednak zaśnie o takiej porze, natomiast prawdziwe znużenie odczuwa w nocy. W takiej sytuacji wcale nie ułatwimy sobie zadania. Mniejszy ruch na drogach będzie jedynie działać na nas usypiająco. Wszystko więc zależy od naszych indywidualnych możliwości.
Podobnie jest z dziećmi. Istnieje jednak duża szansa, że po prostu prześpią one noc podczas jazdy. Wiele dzieci jednak ma problem usnąć w innym miejscu, niż łóżeczko.

Przygotuj mapę

Oczywistym jest, że w dzisiejszych czasach z papierowej mapy korzystają jedynie nieliczni. Ciężko się temu dziwić – podczas jazdy ciężko z niej korzystać. Jeśli jednak nie znamy dobrze danej trasy, to niezbędny będzie nam GPS. Nie ma większej różnicy, czy posiadamy specjalne urządzenie do samochodu, czy też będziemy korzystać ze smartfona. Pamiętajmy jednak, aby przed wyruszeniem w drogę wybrać najlepszą drogę. Najkrótsza trasa nie zawsze jest najlepsza. Zwróćmy więc uwagę np. na drogi ekspresowe, obwodnice, czy też inne trasy szybkiego ruchu. Warto mieć świadomość, że im większa ilość miejscowości, tym wolniej dotrzemy do celu. Jeśli tylko możemy, to unikajmy takich dróg.

Rozmieść bagaże

Wakacje z rodziną wymagają często ogromnej ilości bagaży. Ilość ta może okazać się zaskakująca. Właśnie dlatego sprawdźmy, ile walizek i toreb naprawdę zmieści się w naszym bagażniku. Nie zaleca się trzymania bagaży w kabinie. Podczas wypadku stanowią one dodatkowe źródło zagrożenia.
Wyjazd z dziećmi często wymaga od nas zabrania dodatkowych sprzętów np. wózka, czy też ulubionych zabawek. Może zdarzyć się tak, że bagażnik okaże się zbyt mały. Na szczęście nie jest to problem, którego nie można rozwiązać. Idealnie sprawdzi się box dachowy, w którym możemy umieścić sporą ilość potrzebnych nam przedmiotów. Istotnym jest, aby wybrać model odpowiedni do naszego pojazdu.
Podobnie jest w przypadku rowerów. Jeśli dach będziemy mieć zajęty, to dobrą opcją są bagażniki rowerowe na tylną klapę. Nie można zapomnieć jednak o tym, że jazda z dodatkowymi bagażnikami wymaga większej rozwagi. Nadprogramowe obciążenie wymusza na nas jazdę z mniejszą prędkością. Szczególnie ostrożnie trzeba także wchodzić w zakręty.

Prowiant na drogę

Wyruszając w trasę warto mieć ze sobą prowiant. Oczywiście nie wkładajmy go do walizek, gdyż w czasie jazdy po prostu go w nich nie odnajdziemy. Zabierzmy ze sobą przede wszystkim rzeczy suche, czy też kanapki lub owoce. Powinny być to produkty lekkostrawne. Nie zapomnijmy o odpowiedniej ilości jedzenia dla maluchów.
Przekąski, czy też napoje możemy zawsze zakupić w pobliskich sklepach lub stacjach benzynowych. Często jednak jest to dość duży wydatek, więc niech te zakupy będą ostatecznością. Co zrobić, gdy do przygotowania jedzenia dla dziecka (np. kaszki) potrzebujemy wrzątku? Na stacji benzynowej bez najmniejszego problemu otrzymamy gorącą wodę do zalania butelki.

Nie zapomnij o przerwach

Zmęczenie jest normalnym zjawiskiem, z którym nie można wygrać. Warto wspomagać się kawą, czy też napojem energetycznym, jednak trzeba pamiętać o tym, że prędzej, czy później potrzebna jest przerwa. Dobrze jest kierować pojazdem na zmianę. Dzięki temu jedna osoba będzie mogła odpoczywać, gdy druga będzie kierować. Dzięki temu nie tracimy czasu.
W innej sytuacji warto oznaczyć na mapie miejsca przerw. Dlaczego warto zrobić to wcześniej? Przede wszystkim dlatego, że często sobie powtarzamy „zrobimy postój na najbliższym parkingu”, po czym okazuje się, że przez najbliższe kilkadziesiąt kilometrów nie ma odpowiedniego miejsca, aby się zatrzymać.

Rozrywka podczas jazdy

Wszelkie gadżety, dzięki którym jazda będzie przyjemniejsza nie powinny być rozpraszające do kierowcy. Słuchanie radia, czy też ulubionych płyt działa odprężająco. Ciekawą opcją są również audio booki. Pasażerowie mogą zabrać oczywiście tradycyjne książki, czy też czasopisma. Przydatne są również tablety, czy tez smartfony, na których można odtwarzać filmy. Nie zapomnijmy o ładowarkach samochodowych.
Dzieci powinny mieć ze sobą ulubione przytulanki, czy też inne zabawki. Niestety nie można zabrać ich zbyt dużo, gdyż w aucie nie ma większych możliwości na zabawę. Warto zakupić specjalny uchwyt na tableta, gdzie wyświetlimy dzieciom bajki podczas jazdy.

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Nie należy wyruszać w długą trasę bez przeglądu technicznego samochodu. Jeśli nie potrafimy samodzielnie ocenić, czy auto jest w dobrym stanie, to zgłośmy się do warsztatu samochodowego. Jest to dodatkowy koszt, jednak może uchronić nas przed wieloma przykrymi sytuacjami.
Co zrobić, gdy samochód zepsuje się w trasie? Nie jest to koniec świata. W takim przypadku należy zadzwonić po pomoc drogową. Odholuje ona samochód do wybranego warsztatu, a pasażerów dowiezie pod wskazany adres. Drobne usterki mogą być naprawione na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *