Maszyny rolnicze do transportu

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Maszyny rolnicze do transportu

25 kwietnia, 2020 Blog 0

Żniwa to ciężki czas i dużo pracy dla każdego rolnika. Nowa technologia coraz częściej wykorzystywana jest także w maszynach rolniczych. Jednak wielu rolników woli korzystać ze starych maszyn, które wraz z upływem lat mogą zacząć odmawiać posłuszeństwa. W takich przypadkach utrudniony jest także transport maszyny. W takich przypadkach najlepiej skontaktować się z firmą transportującą sprzęt. 

 

Każda maszyna np. rolnicza, budowlana, samochód, kosiarka czy piła łańcuchowa może ulec awarii. Niektóre usterki jesteśmy w stanie sami naprawić, lecz z innymi trzeba udać się do mechanika lub specjalisty zajmującego się naprawą maszyn. Należy więc zadbać o odpowiedni transport maszyn rolniczych w razie awarii.  

 

Dawniej maszyny rolnicze były napędzane siłą ludzkich mięśni lub przy użyciu pracy zwierząt. Następnie stworzono maszyny parowe, które napędzały maszyny rolnicze. W dzisiejszych czasach współpracują one z ciągnikami lub posiadają własny napęd. 

Technologia ciągle się rozwija, dzięki czemu tworzone są nowoczesne ciągniki rolnicze

Różnica między maszyną a narzędziem rolniczym

Maszyna rolnicza wykorzystuje ruchy elementów maszyny do wykonania prac rolniczych. Są one napędzane bezpośrednio lub w wyniku całej maszyny. Część narzędzi rolniczych zaliczane jest do maszyn. Wśród narzędzi rolniczych wyróżniamy: 

 

  • narzędzia ręczne: ciep, łopata, graca, sierp, motyka, kosa; 
  • narzędzia konne i ciągnikowe: brona, kultywator, pług. 

 

Pracę kombajnu zawsze wspomaga ciągnik rolniczy, dzięki czemu zebrane plony są bezpośrednio transportowane do naczepy

Maszyny rolnicze- ich rodzaje

Maszyny rolnicze różnią się od siebie sposobem użytkowania. Każda z maszyn wykorzystywana jest do wykonywania innego rodzaju prac rolniczych. Wśród nich wyróżniamy: 

  • kombajny; 
  • ciągniki; 
  • pielniki; 
  • siewniki; 
  • opryskiwacze. 

Maszyny rolnicze wykorzystywane są podczas prac na polu. Dzięki nim przebiegają one sprawnie i dokładnie. Dobrze dobrane maszyny do wykonywanej pracy zapewniają zwiększenie zysków z uprawy. 

Ciągnik rolniczy

Ciągnik rolniczy przeznaczony jest głównie do wykonywania prac rolniczych, bez względu na to czy został dopuszczony do używania na drogach publicznych. Używany jest do przewożenia urządzeń i maszyn rolniczych bez własnego napędu. 

Glebogryzarka 

Glebogryzarka używana jest do uprawy roli. Wyrównuje i spulchnia duże powierzchnie ziemi. Wykorzystywana jest także do wertykulacji, mieszania kompostu, torfu i nawozów z ziemią oraz do przycinania brzegów trawnika i odchwaszczania. Wyróżnia się między innymi glebogryzarki specjalne, polowe i ogrodnicze. 

Kombajn

Kombajn służy do zbioru uprawianych roślin. Podczas swojej pracy wykonuje on jednocześnie pracę wielu maszyn rolniczych. Służy do siewu lub sadzenia roślin oraz do zbierania kamieni z ziemi. Jeśli zostanie on wyposażony w dodatkowe narzędzia może być także wykorzystany do zbioru rzepaku, kukurydzy, roślin motylkowych, słonecznika. 

Kosiarka

Kosiarka to narzędzie służące do koszenia traw i roślin zielonych. Może być pojazdem samojezdnym lub być ciągnięta przez ciągnik. Może być także wyposażona w zgniatacze pokosu lub spulchniacze. Najczęściej wyróżnia się kosiarki dyskowe i rotacyjne. 

Opryskiwacz

Opryskiwacz służy do opryskiwania roślin. Może także być wykorzystywany do ochrony roślin lub nawożeniu krzewów, drzew i roślin uprawnych. Składa się z rozpylacza lub zestawu rozpylaczy, pompy i zbiornika na ciecz. 

Prasa

Prasa używana jest do zbierania słomy, siana i zielonki z wałów. Zbiera i wiąże materiał

 w bele lub wiązki. Może być ona zawieszana lub zaczepiana do kombajnu lub ciągnika. Wyróżnia się prasy zwijające w bele lub kostkę. 

Przyczepa rolnicza

Przyczepa rolnicza używana jest do przewożenia ładunku. Najczęściej wykorzystuje się przyczepy o dużej ładowności co znacznie wpływa na szybkość wykonywanych prac transportowych. Przyczepy są doczepiane do ciągników rolniczych, gdyż nie posiadają własnego napędu. 

Rozsiewacz nawozów

Rozsiewacz nawozów wykorzystywany jest do rozsiewania nawozów sztucznych. Jego głównym zadaniem jest nawożenie roślin okopowych oraz zbóż. Wyróżnia się dwa rodzaje rozsiewaczy- przyczepiany do ciągnika rolniczego lub zawieszany do innej maszyny rolniczej. W zależności od tego w jaki sposób umieszcza się nawóz rozróżnia się rozsiewacze pneumatyczne, wahadłowe i tarczowe. 

Snopowiązałka

Snopowiązałka wykorzystywana jest podczas koszenia zboża i trawy. Dodatkowo służy do układania i wiązania sznurkiem skoszonego materiału. Dawniej wykorzystywano do tego konie. Aktualnie dołączana jest do ciągnika rolniczego jako systemu napędzającego. 

Wertykulator

Wertykulator wykorzystywany jest do oczyszczania i napowietrzania trawnika. W zależności od rodzaju napędu rozróżniamy wertykulatory ręczne, elektryczne, spalinowe i akumulatorowe. Głównie używane są do długotrwałej pracy na dużym obszarze. 

Plony również trzeba nawozić i opryskiwać za pomocą odpowiedniej maszyny rolniczej

 

Maszyny rolnicze wykorzystywane są każdego roku podczas żniw. Jednak warto zatroszczyć się wcześniej o sprawność wszystkich potrzebnych maszyn. Jednak i to może nie uchronić ich przed awarią. Dziura, duży kamień lub za duże obciążenie podczas pracy mogą wywołać wszelkiego rodzaju uszkodzenia. W takich przypadkach trzeba przetransportować maszynę do mechanika. Skontaktuj się z firmą Pomocy drogowej z Poznania, która zajmuje się transportem maszyn rolniczych, wózków widłowych oraz transportem niskopodwoziowym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *