Numer rejestracyjny samochodu – jak znaleźć właściciela?

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Numer rejestracyjny samochodu – jak znaleźć właściciela?

5 czerwca, 2018 Blog 0

Numer rejestracyjny to unikalny identyfikator każdego samochodu. Nierzadko okazuje się jedyną pewną informacją na temat pojazdu. Jak pozyskać na jego podstawie dane o właścicielu?

Jak znaleźć właściciela auta?

Umiejętność odnalezienia właściciela pojazdu wyłącznie z pomocą numerów rejestracyjnych samochodu może być niezwykle cenna. Dane te okazują się niezbędne do zlokalizowania zbiegłego sprawcy zarówno drobnej stłuczki, jak i poważnej kolizji. Numer rejestracyjny może też pomóc w ustaleniu danych osobowych właściciela pojazdu, który złamał inne przepisy lub popełnił określone wykroczenie. Dotyczy to nie tylko wypadków i zdarzeń drogowych, ale również kradzieży paliwa ze stacji lub innego celowego wykorzystania samochodu w celach przestępczych. Nierzadko podejrzenia wzbudzać może także pojazd, który np. od kilku dni często pojawia się w pobliżu prywatnej posesji lub nagminnie blokuje miejsce parkingowe. Jeżeli poszkodowanemu lub po prostu przezornemu kierowcy uda się zapisać numery rejestracyjne pojazdu (bądź też uzyskać je od świadków), odnalezienie winowajcy teoretycznie powinno być znacznie łatwiejsze. Zgodnie z aktualną ustawą o ochronie danych osobowych, ustalenie tożsamości zwykłego kierowcy wyłącznie na podstawie numeru tablicy rejestracyjnej nie jest jednak takie proste.

Pomoc służb porządkowych

Jeżeli poszukiwany właściciel pojazdu złamał jakiekolwiek przepisy, w pierwszej kolejności warto udać się po pomoc do odpowiednich służb porządkowych. Sprawy tego typu najlepiej zgłaszać policji, jednak w wielu przypadkach wystarczająca może się okazać Straż Miejska. Należy przy tym zachować świadomość własnych praw i nie dawać za wygraną, jeżeli przedstawiciele służb będą niechętni do współpracy. Warto potwierdzić chęć złożenia zeznań, nawet jeżeli z uwagi na brak czasu proponowany będzie późniejszy termin. Należy jednak pamiętać, że informacje znajdujące się w centralnej ewidencji pojazdów są udostępniane podmiotom wyłącznie do realizacji zadań ustawowych. Jeżeli nie popełniono żadnego wykroczenia i nie da się uzyskać w ten sposób pomocy, można zwrócić się do agencji detektywistycznej. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy poszukiwanym właścicielem samochodu nie jest osoba prywatna, ale na przykład agencja leasingowa. Wiele pojazdów rejestrowanych jest również na firmę, co nawet pomimo odnotowania numeru rejestracyjnego nie ułatwia poszukiwań. O ile to możliwe, pracownicy agencji detektywistycznej ustalają właściciela także na podstawie innych danych dotyczących samochodu, np:

  • koloru karoserii,
  • marki,
  • modelu,
  • prawdopodobnej lokalizacji.

Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ wielu kierowców porusza się samochodami zarejestrowanymi w innym regionie, ze względu na tańsze niż w danej aglomeracji ubezpieczenie.

Poszukiwanie właściciela samochodu przez internet

Wielu kierowców pozostawia po sobie sporo danych w internecie. Umiejętne wykorzystanie wyszukiwarki internetowej pozwala na odnalezienie różnych informacji, których obecności w sieci poszukiwany właściciel często nawet nie jest świadomy. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego w Google, wystarczy dokładnie przejrzeć wyniki oraz starannie je przeanalizować. Nierzadko już pierwsze odniesienie do podanego numeru tablicy rejestracyjnej może znacząco ułatwić ustalenie poszukiwanych informacji. Bardzo często są to linki do serwisów, na których użytkownicy zgłaszają nieprawidłowe działania kierowców oraz oceniają styl ich jazdy. Obecnie wiele tego typu zgłoszeń zaopatrywanych jest w zdjęcia lub nagrania video z kamerki samochodowej, dzięki czemu można szybko potwierdzić markę i kolor poszukiwanego samochodu. Wśród komentarzy znaleźć można przy odrobinie szczęścia także wypowiedzi właściciela omawianego pojazdu. Zwykle użytkownicy występują na takich stronach anonimowo. W przypadku braku możliwości pozyskania danych kontaktowych, do dalszych poszukiwań wykorzystać można nick użytkownika.

Ubezpieczenie i cechy charakterystyczne samochodu

Jeżeli poszukiwany właściciel ubezpieczył swój samochód, numer jego polisy ubezpieczeniowej ustalić można na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pozwala to na uzyskanie kolejnych danych identyfikacyjnych, dzięki którym można się przybliżyć do bardziej szczegółowych informacji. Warto jednak liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może odmówić bezpośredniego ujawnienia danych osobowych poszukiwanego kierowcy. Jeżeli jednak udało się wykonać zdjęcie samochodu, dobrym wyjściem może być zwrócenie uwagi na jego cechy charakterystyczne. W ten sposób można natrafić na kolejny punkt zaczepienia w poszukiwaniach. Dotyczy to zarówno jakichkolwiek naklejek identyfikacyjnych czy specyficznych nadruków na karoserii, jak i wszelkich nietypowych marek czy kolorów. Posiadając tego typu informacje, warto popytać na specjalistycznych forach lub poprosić okoliczną pomoc drogową o ustalenie danych właściciela. Przy odrobinie szczęścia, być może uda się go namierzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *