Wachlarz możliwości osprzętowych dla samochodu pomocy drogowej

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Wachlarz możliwości osprzętowych dla samochodu pomocy drogowej

4 września, 2018 Blog 0

Jako profesjonalna firma holownicza świadcząca usługi pomocy drogowej często otrzymywać będziesz telefony od osób mających problem wymagający natychmiastowego rozwiązania. Z tego powodu koniecznym będzie wyposażenie swojej jednostki w odpowiedni sprzęt, który zagwarantuje sprawne przeprowadzenie akcji.

Dlaczego wybieramy dobry sprzęt?

Podczas wykonywania awaryjnych przejazdów w obszarach o dużym natężeniu ruchu koniecznością jest wyposażenie w sprzęt pomocy drogowej, który zapewni niezawodność oraz maksimum bezpieczeństwa. Z uwagi na to warto zakupić oprzyrządowanie z wysokiej półki, które posłuży na lata. Kupno banerów, przyrządów ostrzegawczych różnego rodzaju oraz ubrań odblaskowych jest więc wymogiem koniecznym. Nie należy zapominać o fakcie, iż każdy sprzęt powinien mieć dopuszczenie odpowiednich organów bezpieczeństwa i spełniać wszystkie wymogi licencyjne. Produkty dobrej jakości pomagają szybko rozwiązać problem, chronią zarówno załogę, jak i potencjalnych klientów, kiedy na ulicy występuje realne zagrożenie.

Jak powinna wyglądać profesjonalna jednostka pomocy drogowej?

Przeróżne ograniczenia ustawowe determinują możliwość świadczenia usług pomocy drogowej. Z tego powodu, zanim zabierzemy się za formowanie swojej jednostki, należy dokonać porządnego rozeznania w temacie obowiązków nakładanych przez ustawodawcę. Podstawą jest właściwe przygotowanie pojazdu i wyposażenie w odpowiednie narzędzia pomocy drogowej. Nadrzędną kwestią jest odpowiednie oznakowanie pojazdu w specjalne ostrzegawcze światło koloru żółtego, które zagwarantuje widoczność z odległości przynajmniej 150 metrów niezależnie od perspektywy widzenia. Jest to istotny wymóg, który w zamiarze ustawodawcy zagwarantować powinien maksymalne bezpieczeństwo na drodze. Kabina kierowcy, a także nadwozie samochodu również powinny być zabarwione kolorem żółtym, co zapewni bezproblemową rozpoznawalność na trasie.

Oprócz zewnętrznego wyglądu pojazdu, arcyważną funkcję pełni wyposażenie techniczne, które jest równie istotną kwestią, co powyższe. Podstawą tematu jest hol giętki przeznaczony do transportu motocykla, oraz hol sztywny, który zapewni transport samochodu. Należy uwzględnić miejsce dla odpowiednich świateł ostrzegawczych, które będą używane w czasie transportowania pojazdów na lawecie. W sytuacji, gdy przewożony samochód zasłoni widoczność świateł pomocy drogowej, należy zastosować oświetlenie przenośne, które w łatwy sposób można będzie zamontować w miejscu widocznym. Aby laweta pomocy drogowej spełniała wszystkie wymogi licencyjne oraz nie stwarzała niebezpieczeństwa, należy jej zapewnić odpowiednią widoczność szczególnie po zmroku, stąd restrykcyjne przepisy dotyczące osprzętu oświetleniowego.

Kolejną kwestią będzie oznakowanie elementów, które widocznie wykraczać będą poza obrys pojazdu. Stąd też warto mieć na wyposażeniu biało-czerwoną taśmę ostrzegawczą, która zapewni widoczność nawet z dalszej odległości. W powyższej sytuacji konieczne będzie zamocowanie dodatkowego oświetlenia odblaskowego w kolorze białym, które zapewni widoczność nawet po zmroku.

Normy unijne i podstawy prawne

Samochody, których przeznaczeniem będzie świadczenie usług pomocy drogowej, powinny być produkowane ściśle według wytycznych Unii Europejskiej. Skutkować to będzie odpowiednim poziomem bezpieczeństwa w czasie działań drogowych za dnia i podczas nocy. Restrykcyjne przepisy, które należy spełnić rejestrując pojazd w charakterze lawety, szczegółowo opisane są w przepisach Ustawy o Transporcie Drogowym dotyczących niezarobkowego przewozu drogowego (art. 3 ust. 2 pkt 4 tej ustawy). Dokumentem wiążącym dla przedsiębiorcy, który wykonuje przewozy w ramach pomocy drogowej będzie uzyskane zaświadczenie na przewozy na potrzeby własne. Jeśli jednak pojazd pełniący na co dzień funkcję lawety wykorzystywany będzie w celach stricte transportowych, należy wówczas uzyskać licencję na transport drogowy rzeczy. Ponadto, kolejnym istotnym elementem jest wymóg o dopuszczalnej masie całkowitej 2500 kg dla przyczepy do przewozu pojazdów. Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, przyczepa powinna być w pełni sprawna technicznie i wolna od wad prawnych (spełniać wszelkie wymogi licencyjne).

Osprzęt dla pomocy drogowej

Działania, które może podejmować jednostka pomocy drogowej wcale nie stanowią wąskiej specjalizacji. Zakres czynności może obejmować:

  • rozruch pojazdu (awaria akumulatora),
  • diagnozowanie i naprawę problemu, który spowodował awarię,
  • holowanie pojazdu,
  • pomoc w wymianie nieszczelnej opony,
  • dostarczenie paliwa po wyczerpaniu pojazdu,
  • wyciągnięcie pojazdu po wypadku, lub z zaspy śnieżnej
  • awaryjne i nieinwazyjne otwieranie samochodu po zatrzaśnięciu drzwi.

Z tego tytułu, obecność dobrego sprzętu na samochodzie typu laweta jest po prostu sprawą oczywistą. Częścią główną współczesnej lawety jest platforma opuszczana przy użyciu silnika elektrycznego, lub spalinowego. W starszych typach lawet do załadunku samochodu na pokład stosowano tzw. najazdy, czyli stalowe, demontowalne elementy. Wciągarka to kolejne, podstawowe urządzenie, pozwalające na załadunek samochodu, który jest z jakiegoś powodu niezdolny do jazdy. Laweta powinna dysponować więc wytrzymałą wciągarką spalinową, zdolną wciągnąć nawet kilkutonowy pojazd. Sprzęt pomocy drogowej powinien zawierać również radiotelefon przewoźny, który posłuży do komunikacji z centralą. W tej sytuacji warto pamiętać o uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia na prowadzenie korespondencji radiowej.

Ówcześni kierowcy bardzo często wzywają pomoc z uwagi na wyładowanie akumulatora. W takim przypadku koniecznością będzie posiadanie starterów skokowych na bazie baterii litowo-jonowych. Sprzęt, który używany może być przy silnikach do 8 l pojemności (również wysokoprężnych) sprawi, iż pojazd uruchamiany zaskoczy w przeciągu kilku sekund. Niszowym jego zastosowaniem będzie również uruchamianie łodzi, motocyklów, quadów, kosiarek i małych przenośnych urządzeń.

Jeśli problemem klienta będzie awaria amortyzatora, sprężyny, czy innych części podwozia, należy zaopatrzyć się w sprzęt umożliwiający skuteczną naprawę. Do bezpiecznego podnoszenia samochodów osobowych i ciężarowych niezbędne okażą się stojaki na opony i zabezpieczenia pod koła, a także ultra-wytrzymałe podnośniki i akcesoria do przywracania pojazdów na drogę. Kwestią wartą ponownego podkreślenia jest fakt, iż przy tych wszystkich czynnościach narzędzia pomocy drogowej muszą gwarantować niezawodność i bezpieczeństwo właściciela pojazdu oraz załogi jednostki pomocy drogowej.

Zagraniczny trend niesienia pomocy

Wbrew pozorom, rodzime firmy nadążają za światowymi trendami w zakresie pomocy drogowej i świetnie się w tym temacie odnajdują. Okazuje się jednak, że zagraniczni przedsiębiorcy poszli krok dalej. Oprócz powyższego oprzyrządowania, ich jednostki wyposażane są teraz w sprzęt do udzielania pierwszej pomocy. Torba pełna akcesoriów podstawowej pomocy przedmedycznej wyposażona nawet w butlę z tlenem staje się wręcz normą w ofercie niesionych usług. Niewątpliwie powiększenie zakresu usług o świadczenia medyczne na terenie akcji czyni tą konkretną firmę bardziej konkurencyjną w zestawieniu z innymi. Oczywistym faktem jest więc przygotowanie załogi pojazdu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Prawdopodobieństwo użycia tego sprzętu będzie stosunkowo niskie, natomiast prestiż firmy poszybuje na wyżyny.

UWAGA!

Reputacja Twojej firmy, świadczącej pomoc drogową, zależy od posiadania niezawodnych narzędzi. Upewnij się, że zawsze wyposażasz swoich pracowników w najwyższej jakości sprzęt. Pamiętaj! Najlepszą reklamą jest dobrze wykonana robota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *