Jesteś świadkiem wypadku lub kolizji? Sprawdź co musisz zrobić

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Jesteś świadkiem wypadku lub kolizji? Sprawdź co musisz zrobić

6 lipca, 2020 Blog 0
zderzenie dwóch aut

Jedziesz samochodem i stajesz się świadkiem zdarzenia drogowego? Czy wiesz jak się zachować? Zatrzymanie pojazdu to nie wszystko. Dowiedz się co możesz zrobić, a czego lepiej nie.

O tym, w jaki sposób powinni zachować się uczestnicy wypadku samochodowego lub kolizji jasno mówią przepisy kodeksu drogowego. Natomiast o świadkach zdarzenia nie ma, ani słowa. Jednym z obowiązków każdego człowieka jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym. Trzeba pamiętać, że nieudzielenie pomocy może grozić pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.

trójkąt ostrzegawczy na drodze

Ustaw trójkąt ostrzegawczy za samochodem i poinformuj tym innych kierowców o utrudnieniach na drodze

Miejsce wypadku samochodowego- zadbaj o bezpieczeństwo

Jeśli jesteś świadkiem wypadku drogowego, podczas którego zostali poszkodowani inni uczestnicy ruchu drogowego i nie mogą oni samodzielnie opuścić pojazdu i wezwać pomocy- powinieneś zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych. Najważniejsze, aby nie narażać własnego zdrowia lub życia. Zanim przejdziesz do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, zabezpiecz miejsce zdarzenia lub upewnij się, że jest ono bezpieczne. Następnie we wszystkich uszkodzonych pojazdach trzeba wyłączyć silnik i wyjąć kluczyki ze stacyjki. Pozwoli to uniknąć samozapłonu pojazdu i zapalenia się wyciekających płynów. Jeśli zdarzenie drogowe miało miejsce na ruchliwej drodze, a uszkodzone pojazdy tarasują drogę trzeba zapewnić bezpieczeństwo pozostałym użytkownikom drogi. Należy ustawić trójkąt ostrzegawczy i w miarę możliwości umożliwić zatrzymanie się lub ominięcie uszkodzonych w czasie wypadku pojazdów. Należy też pamiętać, aby wezwać profesjonalną pomoc drogową, która szybko zabierze uszkodzone pojazdy z miejsca zdarzenia.

Jeśli na miejscu pojawiło się więcej osób, które były świadkami zdarzenia lub chcą udzielić pomocy możesz poprosić je o ustawienie swoich pojazdów za i przed miejscem wypadku i włączenie świateł awaryjnych. Dzięki temu pozostali kierowcy zachowają szczególną ostrożność podczas omijania. Jeśli miejsce wypadku zostało odpowiednio zabezpieczone należy zapoznać się ze stanem zdrowia osób poszkodowanych i natychmiast wezwać pomoc. Wykonaj lub poproś kogoś, aby zadzwonił na numer 112 i wskazał dokładny adres zdarzenia. Konieczne jest podanie liczby poszkodowanych oraz ich stanu zdrowia. Jeśli będzie konieczne o zdarzeniu zostanie poinformowana także policja i straż pożarna. Operator odbierający telefon może udzielić nam dodatkowych informacji co mamy zrobić i jak się zachować. Ważne jest, aby zastosować się do tych zaleceń.

kluczyki od auta na stole a tle alkohol

Pamiętaj- nigdy nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu

Sprawca wypadku ucieka z miejsca zdarzenia? Zatrzymaj go

Zastanawiasz się co zrobić, gdy widzisz, że sprawca wypadku próbuje zbiec z miejsca zdarzenia? Przepisy mówią o tym, że możesz dokonać zatrzymania obywatelskiego. Pamiętaj jednak o tym, aby w tej sytuacji nie narażać własnego życia lub zdrowia, a także innych osób.

Wiele osób ucieka z miejsca zdarzenia nie przez przypadek. Najczęściej są oni pod wpływem szoku, dlatego nie do końca są świadomi tego co robią. Jednak najczęstszym powodem ucieczki sprawcy wypadku jest chęć ukrycia czegoś. Bardzo często zdarza się, że osoby uciekają, gdyż są pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środka odurzającego. Jeśli uciekinier zachowuje się dziwnie lub jest agresywny lepiej zrezygnować z prób zatrzymania go. W takich sytuacjach ważne jest, aby zapamiętać jak największą liczbę szczegółów, np. rysopis sprawcy, jego ubiór, markę, model i kolor samochodu, numery rejestracyjne.

Zapamiętane przez Ciebie dane powinieneś przekazać policji. Określ także kierunek, w którym oddalił się sprawca. Te dane ułatwią policji ustalenie sprawcy zdarzenia. Pamiętaj, że należy także reagować, gdy zauważymy, że którykolwiek z kierowców znajduje się pod wpływem alkoholu. Pozwala to na ograniczenie liczby pijanych kierowców na drogach.

mężczyzna siedzi na ziemi przy rozbitym aucie

Jeśli po zdarzeniu źle się czujesz wezwij pogotowie ratunkowe i udaj się na badania

Oświadczenie uczestników kolizji drogowej

Bardzo często na drodze możemy spotkać się z drobną kolizją drogową, która nie doprowadziła do uszczerbku na zdrowiu żadnego z jej uczestników. Według prawa możliwa jest wymiana oświadczeń pomiędzy kierowcami biorącymi udział w kolizji. Świadkowie nie zawsze są potrzebni w takich przypadkach, ale wszystko zależy od osób spisujących oświadczenie. Jeśli jesteś świadkiem kolizji, a jej sprawca próbuje uciec z miejsca zdarzenia, możesz go powstrzymać. Jeśli jednak staje się to niemożliwe należy zapisać numer rejestracyjny i przekazać go poszkodowanemu.

Każde zdarzenie drogowe podlega ściganiu z urzędu, nawet, gdy nie ma ofiar śmiertelnych. Dlatego nie obawiaj się, że po przyjeździe policji będziesz musiał spędzić długi czas na składaniu zeznań. Jeśli spieszysz się do pracy lub na umówione spotkanie policja weźmie to pod uwagę. Po spisaniu Twoich danych oraz ogólnych zeznań możesz wrócić do swoich zajęć. Pozostałe, bardziej szczegółowe zeznania możesz złożyć w późniejszym terminie.

auto z uszkodzonym po wypadku tyłem

Pamiętaj, że najczęściej kolizje lub wypadki powstają przez brak koncentracji

Rola świadka podczas zdarzenia drogowego

Jeśli jesteś świadkiem kolizji lub wypadku drogowego pamiętaj co musisz zrobić:

  • niezwłocznie zatrzymaj pojazd, nie stwarzając tym samym zagrożenia;
  • zapewnij bezpieczeństwo ruchu w miejscu wypadku (wystaw trójkąt ostrzegawczy i włącz światła awaryjne);
  • jeśli w kolizji żadna z osób nie została ranna, pomóż im w usunięciu pojazdów z jezdni, aby nie powodowały zagrożenia i nie utrudniały ruchu drogowego;
  • jeżeli w zdarzeniu ucierpiały jakieś osoby należy niezwłocznie udzielić im pierwszej pomocy;
  • wezwij pogotowie ratunkowe, policję i w razie konieczności straż pożarną;
  • nie podejmuj czynności, które mogą utrudnić prowadzenie śledztwa lub ustalenie przebiegu zdarzenia;
  • zostań na miejscu do czasu przyjazdu odpowiednich służb.

Jeśli byłeś świadkiem zdarzenia drogowego pamiętaj o tym, aby pomóc poszkodowanym i odpowiednio zabezpieczyć miejsce kolizji lub wypadku. Pamiętaj jednak, aby nie narażać dodatkowo swojego życia lub zdrowia. Jeśli kolizja była niewielka, a samochody zostały uszkodzone na tyle, że dalsza ich jazda jest zabroniona należy wezwać pomoc drogową. Zadzwoń do firmy Pomoc Drogowa Lidia Buda i skorzystaj z pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *