Najczęstsze awarie i usterki samochodów

Profesjonalna pomoc drogowa i tanie holowanie

Najczęstsze awarie i usterki samochodów

3 kwietnia, 2020 Blog 0
klucze na tle auta z otwartą maską

Wyjeżdżasz w podróż samochodem? Sprawdź podstawowe elementy pojazdu, aby w trasie uniknąć ich awarii. Przed każdą usterką możesz się zabezpieczyć i bezpiecznie dojechać do celu. Sprawdź jak to zrobić!

Częste usterki w samochodzie potrafią skutecznie utrudnić dalszą jazdę i pozbawić każdego kierowcę komfortu podczas jazdy. Każdy model samochodu posiada swoje mocne i słabsze strony. W zależności od auta niektóre usterki występują znacznie częściej niż w innych samochodach. Jednak każde auto narażone jest na występowanie takich samych usterek. Jeśli zaniedbamy jeden element instalacji i zostanie on uszkodzony, możemy spodziewać się uszkodzenia całej instalacji lub układu i pojazd zostanie unieruchomiony. Na co zwrócić uwagę? Jakie usterki zdarzają się najczęściej? Sprawdź! 

części samochodowe

 

Usterki samochodu, które mogą zdarzyć się każdemu kierowcy

Jeśli masz własny samochód musisz pamiętać o tym, że należy dbać o niego przez cały rok. Nie wystarczy tylko pojechać na myjnię lub wyczyścić tapicerkę. Trzeba regularnie sprawdzać wszystkie płyny takie jak płyn chłodniczy, olej lub płyn do spryskiwaczy. Dodatkowo warto także sprawdzić ciśnienie w kołach, układ hamulcowy i światła. Istnieje wiele usterek, które mogą zdarzyć się każdemu kierowcy podczas jazdy. 

Przebita opona 

Przebita opona skutecznie potrafi wydłużyć każdą podróż i wydłużyć czas dotarcia na miejsce. Jeśli nie możesz lub nie potrafisz samodzielnie wymienić koła, warto zadzwonić po pomoc drogową lub skorzystać z usługi Assistance. 

 

Co zrobić, aby nie dopuścić do przebicia opony? Warto ostrożnie wjeżdżać na krawężniki zachowując odpowiednią prędkość i co jakiś czas sprawdzać wygląd oraz ciśnienie powietrza w kołach. Jednak nie zawsze możemy takiej awarii uniknąć. Najechanie na kamień, w dziurę lub ostry przedmiot leżący na jezdni może spowodować uszkodzenie opony. 

 

W jaki sposób można się zabezpieczyć? Trzeba zawsze mieć ze sobą w bagażniku koło zapasowe oraz wszystkie przedmioty i narzędzia do tego niezbędne (podnośnik do samochodu oraz klucz do kół. Trzeba także pamiętać o bezpieczeństwie własnym i innych kierowców. Do tego potrzebny jest trójkąt ostrzegawczy, który ustawiamy za pojazdem, oraz kamizelka odblaskowa, dzięki której jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Przepalone żarówki 

Przepalona żarówka to usterka, która nie ma wpływu na użytkowanie samochodu i często rzadko ją zauważyć, zwłaszcza gdy jeździmy tylko w ciągu dnia. Odpowiednie oświetlenie samochodu ma jednak ogromne znaczenie w zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy. Dodatkowo kolejne problemy mogą pojawić się także podczas przypadkowej kontroli drogowej lub w trakcie okresowego badania technicznego. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie wszystkich zewnętrznych świateł. Warto zatem wozić w samochodzie zapasowe żarówki. 

żarówki używane w autach

Żarówki wymienne warto mieć zawsze schowane w samochodzie

Akumulator 

Uszkodzenie akumulatora to najczęściej jego częściowe rozładowanie, skorodowane lub zanieczyszczone zaciski, wewnętrzne zwarcie lub zbyt niski poziom elektrolitu. 

 

Co zrobić, aby nie dopuścić do uszkodzenia akumulatora? Warto co jakiś czas sprawdzić jego stan- nie tylko zimą. Jeśli jeździsz samochodem tylko do pracy lub na krótkich odcinkach, warto skontrolować jego napięcie. Jeśli spadło ono poniżej 12,5 wolta należy doładować akumulator. Jeśli będziesz tę czynność wykonywać regularnie to akumulator posłuży Ci jeszcze przez wiele lat. Zaciski akumulatora warto także regularnie czyścić i konserwować. Jeśli pojawia się problem z uruchomieniem pojazdu warto uważać, aby nie uszkodzić dodatkowo rozrusznika. Warto w takim przypadku wyłączyć radio oraz inne urządzenia, które pobierają prąd w samochodzie. 

Klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy, dlatego tak ważne jest, aby były one w dobrej kondycji. Bardzo często zużywają się one podczas jazdy. Warto zatem kontrolować ich stan po przejechaniu około 1000 km. 

 

Jeśli podczas hamowania samochodem słyszysz dźwięk przypominający szorowanie- sprawdź hamulce. O ich zużyciu w nowszych samochodach może informować kontrolka na desce rozdzielczej- ta sama co w przypadku zaciągniętego hamulca ręcznego. Nie zwlekaj nigdy z wymianą klocków hamulcowych, gdyż jazda ze zużytymi hamulcami może uszkodzić tarcze hamulcowe. Niestety koszt ich naprawy jest znacznie większy niż wymiana samych hamulców. 

Zagotowanie płynu hamulcowego 

Zagotowanie płynu hamulcowego może być bardzo niebezpieczne dla samego kierowcy. Zdarza się ono najczęściej podczas długotrwałego hamowania. Można też w łatwy sposób temu zapobiec hamując silnikiem. Gdy płyn hamulcowy się zagotuje, hamulce nie będą działać. Aby tego uniknąć warto regularnie wymieniać płyn hamulcowy: co dwa lata lub po przejechaniu 40- 60 tys. km. 

Zużyte świece żarowe 

Nie zawsze problem uruchomienia samochodu dotyczy akumulatora. Może zdarzyć się, że przyczyną tych kłopotów będą świece żarowe, które uległy zużyciu. Nierówna praca silnika, większe spalanie paliwa, siwy dym po uruchomieniu samochodu są także objawami zużycia świec żarowych

 

Stan  świec żarowych należy kontrolować co 2 lata. W niektórych autach można jeździć na jednych świecach około 100 tys. km, a w przypadku drugiego auta będzie to 10 tys. km. Żywotność świec można przedłużyć używając samochodu na długich trasach. Jeśli okaże się, że jedna z świec uległa zużyciu, należy wymienić wszystkie 4. Koszt świec uzależniony jest od rodzaju i modelu samochodu, ale waha się w granicach 60- 200 złotych. 

Luzy w kierownicy 

Luz w kierownicy, który wyczuwalny jest podczas jazdy może świadczyć o uszkodzeniu układu kierowniczego. Możesz go rozpoznać po charakterystycznym stukaniu w zawieszeniu, a kierowanie autem stanie się coraz trudniejsze. W takim przypadku warto jak najszybciej zgłosić się do warsztatu samochodowego i usunąć usterkę zanim doprowadzimy do powstania uszkodzeń kolejnych elementów układu kierowniczego. 

 

Przyczyn powstawania luzów w kierownicy może być wiele. Najczęściej występujące to: luzy w przegubach drążków kierowniczych lub zużycie przekładni kierowniczej. W takich przypadkach konieczna będzie wymiana elementu. 

ładowanie akumulatora

Proste naprawy możesz wykonać samodzielnie. Z większymi udaj się do mechanika samochodowego

Awaria układu smarowania 

Awarię układu smarowania sygnalizuje kontrolka na desce rozdzielczej informująca o nieprawidłowym ciśnieniu oleju. Jeśli jego poziom jest prawidłowy mamy do czynienia z tą awarią. 

 

Przyczyną może być zapchany filtr oleju, dlatego ważna jest jego regularna wymiana. Puszka lub pokrywa filtra może być odkształcona co świadczy o niesprawnym zaworze przelewowym. Aby uniknąć tego typu uszkodzeniom i awariom układu smarowania należy regularnie wymieniać olej silnikowy. 

Zerwanie paska rozrządu

Jeśli posiadasz samochód, którego rozrząd jest na łańcuchu możesz liczyć na rzadkie pojawianie się awarii związanej z zerwaniem paska rozrządu. Trzeba go szybko wymienić jeśli uległ on uszkodzeniu. 

 

Jeśli chcesz uniknąć awarii związanej z zerwaniem paska rozrządu musisz regularnie sprawdzać stan paska i wymienić go odpowiednio wcześniej. Jednak koszt takiej wymiany może być dość wysoki, gdyż wiąże się często z wymianą dodatkowych elementów całego układu. Jeśli kupiłeś auto i nie masz pewności kiedy pasek rozrządu był wymieniany, na wszelki wypadek wymień go oraz wszystkie elementy układu. Zerwanie paska może doprowadzić do uszkodzenia silnika, które może skutkować wymianą wielu części, a koszt naprawy znacznie wzrośnie. Lepiej tego uniknąć. 

 

Jeśli jakaś z tych awarii lub usterek samochodu spotkała i Ciebie musisz jak najszybciej ją usunąć. Niektórych z nich nie da się wykonać samodzielnie, więc najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do warsztatu samochodowego. Tam specjaliści szybko i sprawnie zajmą się Twoim samochodem. Jeśli powstałą isterka jest tak duża, że unieruchomiła Twój pojazd, skontaktuj się z firmą pomocy drogowej, która szybko zjawi się na miejscu i usunie usterkę lub odholuje Twój samochód do warsztatu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *